sobota, 1 lutego 2014

Android Market kontra App Store

Android Market kontra App Store


Autor: Steve Klops


W internecie możemy natknąć się na wiele dyskusji dotyczących różnic między telefonami z systemem Android a iPhone’ami. Gdy te dyskusje skupiają się głównie różnicach w użyteczności czy systemie operacyjnym, tak naprawdę prowadzą do dyskusji o różnicach między Android Market oraz App Store.


Możemy doszukać się tutaj wielu różnic, mających znaczenie zarówno dla użytkowników aplikacji jak i dla ich autorów.

Otwarty i Zamknięty. Jedną z największych różnic między obiema platformami jest fakt różnicy w podejściu twórców systemów do swobody rozpowszechniania aplikacji. App Store jest zamknięty. Aplikacje przed publikacją w sklepie muszą być najpierw zatwierdzone przez pracowników Apple, którzy decydują o akceptacji bądź odrzuceniu produktu. Przeciwnie podchodzą do tego twórcy Android Market. Autorzy aplikacji mogą po założeniu konta bez przeszkód dodawać swoje aplikacje, które od razu wędrują do Marketu. W wyniku tego aplikacje na androida charakteryzują sie znacznie większą różnorodnością niż te na iPhone’y.

Refundacje. Kolejna wielka różnica między Android Market a App Store dotyczy płatnych aplikacji. Kupując aplikację poprzez pierwszą platformę możemy otrzymać zwrot pieniędzy za niedziałającą aplikację w terminie do 24 godzin od zakupu. Zgoła inaczej jest w przypadku App Store, gdzie pomimo weryfikacji każdej aplikacji przez pracowników Apple, nie ma możliwości otrzymania zwrotu straconych pieniędzy.

Opłata autorów. Kolejna godna uwagi jest kwestia nakładanych opłat, zaraz po zarejestrowaniu się jako autor. Android Market pobiera od twórców aplikacji opłatę w wysokości 25$, po zapłaceniu można od razu umieszczać tam swoje programy. W App Store taka jednorazowa opłata wynosi 99$ jednak warto mieć na uwadze, że wnosząc tę opłatę nie mamy gwarancji, że nasze aplikacje ukażą się na platformie.

Konkurencja. W związku z tym, że system Android został wprowadzony stosunkowo niedawno, również konkurencja wśród autorów aplikacji jest mniejsza. Obecnie na aplikacje na iPhone’a tworzy ponad 100’000 zarejestrowanych użytkowników, podczas gdy na Androida niecałe 40’000.

Jak widać istnieje wiele różnic między tymi dwoma platformami. Jedne z nich ważne są z punktu widzenia użytkowników aplikacji, inne z punktu widzenia ich twórców. Otwartość systemu i oferowanie zwrotu pieniędzy sprawia, że Android Market staje się wielkim atutem dla użytkowników telefonów komórkowych. Od autorów Android wymaga mniejszych nakładów na start oraz pozwala w łatwiejszy sposób zaistnieć na rynku aplikacji mobilnych.


Aplikacje na Androida

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz